www.v8.nolimit.cz
Stránky o sportovních amerických automobilech z 50-80 let.

Chevy Corvette C1

Chevrolet Corvette C1 1953 - 1962

 
  To nejdůležitější rozhodnutí padlo asi třicet měsíců před lednem 1953, kdy se tento model Chevroletu, pojmenovaný po rychlém dělovém člunu poprvé představil veřejnosti na motoristické výstavě Motorama v New Yorském hotelu Waldorf Astoria. Možná se tehdy vedení koncernu General Motors (GM) rozhodlo najít odpověď na úspěch klasických evropských sportovních vozů, které, přestože tvořily jen jedno procento z tehdejšího objemu prodeje, nebyly oblastí nezajímavou. Pověřili konstruktéra a designéra Harleye Earla a tým konstruktérů Chevroletu vývojem dvousedadlového roadsteru. A tak mohl vzniknout prototyp „Dream Car“ (auto snů), ale teprve jeho kladné přijetí veřejností na výše zmíněné výstavě dalo celému projektu zelenou. Jedním z návštěvníků výstavy byl tehdy ruský emigrant, automobilový konstruktér a závodník Zora Arkus-Duntov. Byl nadšen designem nového vozu, ale naprosto zklamán jeho technikou. Pod odvážným a agresivním kabátem se totiž skrýval 3,8 litrový šestiválec, jehož výkon pouhých 150 koní přenášela na zadní kola dvoustupňová převodovka Powerglide. Arkus-Duntov nelenil a napsal technickému řediteli Chevroletu Edu Coleovi, že by mu bylo ctí pracovat na vývoji tak nádherného vozu a k dopisu přiložil postup odhadu maximální rychlosti vozu. Dopis patrně na vedení Chevroletu zapůsobil, neboť od prvního května 1953 začal Zora Arkus-Duntov pracovat jako člen vývojového týmu Corvette. Nebýt jeho, byla by pravděpodobně výroba Corvetty ukončena nejpozději v roce 1955 – její atraktivní design totiž nedokázal ospravedlnit kombinaci obrovské ceny (až dvakrát vyšší než za Jaguar nebo Cadillac) a chabých výkonů.

1953 Corvette
  V červnu 1953 pak už mohla začít ve filiálce Flint v Michiganu malosériová (povětšinou převážně ruční) produkce a toho roku spatřilo světlo světa prvních třista kusů vozu, jenž se staly legendou. Všechny corvetty ročníku 1953 byly bílé a měly rudý interiér. Montovala se - překvapivě u sportovního automobilu - automatická dvoustupňová převodovka Powerglide. Karoserie byla tehdy z nového, příliš nevyzkoušeného materiálu - laminátu, podvozek byl novou účelovou konstrukcí, ale ostatní díly byly z běžné produkce koncernu GM. Šestiválcový motor 3,8 litru se třemi karburátory a dvojitými výfuky zajišťoval výkon 150 koní. Tato corvetta je velmi vzácná i v USA. Vyrobeno bylo třista kusů a dnes je jich dochováno 255. Všechny byly roadstery (sportovní kabriolety) s černou střechou.

1954 Corvette
  Pro rok 1954 se výroba corvetty přestěhovala do renovované pobočky v St. Louis, Missouri, kde se mělo vyrobit až deset tisíc kusů corvett podle očekávání GM. Svého majitele však našlo pouze 3 640 vozů. Výkon motoru stoupl na 155 koní a přibyly tři nové barvy (vlajková modrá, sportovní červená a černá, vedle standardní bílé) a béžový interiér. Poprvé se pro následující modelový rok objevuje osmiválcový motor. Na výstavě GM Motorama, pořádané v lednu 1954 jsou představeny dva další modely založené na Corvette, Nomad – Corvette v provedení kombi a Corvair – dvousedadlové kupé se splývavou zádí. Ani jeden z těchto modelů se však nedostal do sériové výroby, ačkoliv jména obou byla později použita jinde.

1955 Corvette
  Prodej corvetty v roce 1955 dramaticky poklesl na 700 kusů a už se nesly zvěsti o tom, že tento typ bude jen krátce žijící supernovou na nebi automobilové historie. Pak však představuje na výstavě v Detroitu svou odpověď i Ford Motor Company v podobě Thunderbirdu, obdobného dvousedadlového roadsteru a to mělo hlavní vliv na rozhodnutí GM pokračovat ve výrobě corvetty i po neuspokojivých prodejních počtech v roce 1954, kdy 3 640 prodaných kusů představovalo pro GM jen kapku v moři, na místo očekávaných deseti tisíc. Přesto dostává corvetta druhou šanci a konstruktéři GM se zaměřují především na dva hlavní nedostatky. Corvetta potřebuje především zvýšení výkonu a lepší ovladatelnost. Vůz dostává nový osmiválec (V8) chevroletu o obsahu 4,3 litru OHV a tak začíná zrod opravdového sportovního vozu. Na konci roku 1955 je k dispozici tento motor se 195 koni a to i s manuální třístupňovou převodovkou jako volitelná výbava. Od té doby se již automatická převodovka montovala jen asi do dvaceti procent vyrobených vozů.

1956 Corvette
  Šestiválec mizí a standardním motorem se stává V8 s výkonem 225 koní. Současně byla corvetta poprvé výrazně přepracována. Nezměněna zůstala pouze přístrojová deska. Nový design se vyznačoval stahovacími okénky (za příplatek v elektrice), venkovními klikami a přepracována byla zadní i přední část vozu. Poprvé se objevily legendární, slavné a tak charakteristické prolisy za předními koly. Tento rok byl také první, kdy se objevila dvoubarevná povrchová úprava (část vozu v bílé, část v červené barvě), bezpečnostní pásy a odnímatelná pevná střecha. Současně byla corvetta z roku 56 prvním vozem, který nabízel tranzistorové dlouhovlnné rádio a "Dual Point" rozdělovač. V nabídce byl i čtyřkomorový karburátor.

1957 Corvette
  V roce 1957 byla corvetta prvním vozem, který kombinoval vstřikování a čtyřstupňovou manuální převodovku. Obsah motoru vzrostl na 4,6 litru (283ci) a pokračovalo se v ladění motoru, kdy nejvýkonnější verze dosáhla výkonu 283 koní. Jedna koňská síla na každý kubický inch, to představovalo opravdu skvěle vyladěný motor. Corvetta se pravidelně účastnila automobilových závodů a poté co vůz vyhrál mnoho hlavních cen v roce 1957 jeho prodeje poskočily na 6 339 kusů z předcházejících 3 467 z roku 1956.

1958 Corvette
  Změnila se tvář corvetty a objevila se legendární „čtyřčata“, čtveřice předních světlometů namísto dvou (poprvé v historii se objevuje dvojice světlometů na jednom blatníku). Přepracovány byly i boční partie, přístrojová deska a čalounění. Standardní V8 nabízela výkon 230 koní, za příplatek byl motor naladěn až na 290 koňských sil. Současně však v tomto roce odchází z místa hlavního návrháře karoserie Harley Earl, konstruktérská jednička v GM, a jeho místo zaujímá nadaný Bill Mitchell, který byl mnohem více ovlivněn evropskou školou sportovních automobilů. Jeho tvůrčí názory se však na corvette projevily až s příchodem modelového roku 1961. Dva vozy, které se zúčastnily v březnu Sebring Grand Prix of Endurance byly poslední tovární účastí na závodech (skočili jako druhý a třetí). Prodeje dále vzrůstaly až na 9 168 vozů a tak se stala corvetta pro GM poprvé rentabilní.

1959 Corvette
  Modelový rok 59 příliš nového nepřináší. Změny jsou spíše kosmetického charakteru, absence simulovaných mřížek masky kapoty, dvojice chromovaných chráničů nárazníků. Drobné změny se objevují také v interiéru na přístrojové desce a tachometr dostává novou tvář. Na řadící páce se objevuje pojistka „zámek“ zpátečky, mimochodem, také poprvé v historii.

1960 Corvette
  Na televizních obrazovkách se poprvé představuje legendární seriál Route 66, který v Americe běžel od roku 1960 do 1964 a měl 116 dílů. Šlo o příběh putování dvojice mladíků, kteří přestože mají rozdílnou minulost, stanou se přáteli a ve své corvettě 1960 cestují po známé Route 66 (silnice dlouhá asi 3 800 km, která vede napříč Amerikou od západu k východu - od Chicaga až do Santa Moniku v Kalifornii) a na své cestě zažívají různá dobrodružství. Televizní seriál tak a spolu s dalšími úspěchy v automobilových závodech byl pro vůz tou nejlepší reklamou. Mezitím Bill Mitchell při lovu žraloků na Bahamách nachází pro corvettu novou inspiraci a rodí se design Corvette Shark (žralok). A tak ročník 1960 byl poslední s mohutnou chromovanou maskou.

1961 Corvette
  Rok 1961 přináší opět drobný face-lift. Maska chladiče nabyla decentnějšího vzhledu a záď byla kompletně přepracována a od těch dob se objevuje čtveřice koncových kruhových světel, jako typický znak všech corvett. V interiéru byl redukován tunel kryjící převodovku a pro cestují tak narostl prostor asi o 20%.
 
 

1962 Corvette
  Chevrolet poprvé představuje experimentální design Corvette Mako Shark. U tohoto ročníku následovalo opět zvětšení objemu motoru na 5,3 litru s výkonem v základu 250 koní, který mohl být za příplatek 54 dolarů zvýšen na 300 nebo za 484 dolarů naladěn až na 360 koní. K dispozici už nadále není dvoukomorový karburátor.

 

1963 Corvette
  V tomto roce byla corvetta kompletně přepracována. Změnila se karoserie i podvozek. Od počátku až do modelu roku 1963 byla corvetta vyráběna jako roadster, tedy kabriolet, volitelně s pevnou odnímatelnou střechou, modely roku 1963 přinášejí poprvé pevnou střechu a objevuje se karoserie typu kupé. Rokem 1962 s produkcí 14 531 prodaných kusů tedy končí první generace vozů corvette. Pro někoho z obdivovatelů čistokrevných vozů této značky, je právě pouze tato generace tou pravou, čistou corvettou. Pro jiné však ta opravdová corvetta začíná až modely roku 1963 Sting Ray se slavným "Split Window" (rozdělené zadní okno).

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one