www.v8.nolimit.cz
Stránky o sportovních amerických automobilech z 50-80 let.

Chrysler 300C

Chrysler prochází obrodou, snaží se vymezit si svou pozici na trhu, přechází k náhonu zadních kol a představuje nové modely, do nichž vládá velké naděje. Jedním z nich je koncept 300C, luxusní sedan se staronovým motorem V8 Hemi. V nabídce nebude chybět ani atraktivní kombi určené speciálně pro Evropu.

Chrysler nedávno představil svou čerstvě upečenou novinku, model 300C, jenž by mohl být velkou hvězdou a dalším trumfem do budoucnosti značky. Americký výrobce se totiž už nějakou dobu snaží procházet přeměnou, nikoli nepodobnou té u Nissanu v roce 2001 za pomoci Renaultu.

Jedním z velkých úkolů Chrysleru tak bylo přijít s něčím radikálně novým, ne třeba hned s vlajkovou lodí, ale s modelem, který jasně ukáže příslušnost ke značce a který bude na první pohled identifikovatelný. A žádaný. Něco jako Mazda RX-8. Přichází tedy koncept 300C honosící se přepracovanou přední maskou v jasném Chryslerovském stylu, při jejímž tvoření se designéři nechali inspirovat konceptem Chronos s motorem V10, jenž byl uveden v roce 1998.
Takto provedená mřížka chladiče s typickým logem značky je do budoucna předlohou pro další modely a měla by být, jak automobilka doufá, vznešeným identifikačním prvkem vozů Chrysler.

Chrysler na ústupu?
Chrysler potřebuje změny, protože jeho vozy jsou sice luxusní, ale také poněkud nudné a to zvláště na americkém trhu neboduje. Odpovídají tomu také v poslední době nijak převratné prodejní statistiky. S novými vozy, jako je právě tento koncept nebo vozy Crossfire či Pacifica, může americký výrobce nastartovat novou éru své existence.

Novinka zřetelně navazuje na tradici amerického křižníku C-300, jenž byl v USA představen v roce 1955. V té době zuřila bitva o co nejpočetnější stádo koní pod kapotami vozů mezi značkami Chrysler a Cadillac a C-300 byl vozem, jenž vypálil všem rybník se svým motorem V8 a výkonem 300 koní. Byl také jedním z prvních představitelů výkonných sportovně zaměřených luxusních - a prestižních - aut, jejichž jména se hlavně v poslední době dočkávají návratu na nových konceptech a modelech.

Monumentální proporce konceptu 300C umožnil mimo jiné také přechod k zadnímu náhonu - po více než deseti letech používání pohonu předních kol. Klasický náhon z velké části používají právě luxusní limuzíny a nyní i Američané přišli na to, že mohou protáhnout kapotu a dát vlastně celému autu dynamický a přitom navýsost elegantní profil. K tomu se váže také dostatek vnitřního prostoru.

Nový koncept může trochu připomínat svými tvary Rolls-Royce Phantom, dlouhá přední kapota a naopak krátký zadek dodávají masivní "postoj" a poměrně malá zasklená plocha pak evokuje pocity bezpečí. No a potřebný dotek luxusu a elegance zprostředkovávají chromované prvky jako třeba boční lišty, kliky dveří či rámy oken.

Pohled na obří dvacetipalcová kola potvrdí, že auto má dostatečné silové rezervy, navíc aby tvůrci podtrhli nově zavedený způsob náhonu, jsou zadní kola obuta do širších pneumatik než ta přední - 245/45 vpředu a 275/40 vzadu.

Linie profilu ukončuje velmi decentně pojatá zadní část, s mírně se svažujícím čelem, subtilními koncovými svítilnami a rozměrným emblémem značky. Dole je pak dvojice koncovek výfuku, která dává tušit, že pod kapotou nového křižníku je dlouho očekávaný osmiválec Hemi. Ten se v autech Chrysler objevuje po více než třicetileté odmlce. Hlavně na americkém trhu může tato zpráva znamenat velkou bouři a i zájemci o tato auta v Austrálii jistě zaplesají.


Návrat k motorům Hemi
Nový agregát V8, montovaný v Kanadě, má objem 5,7 litru, nese označení Hemi pro své hemisférické provedení hlavy válců, které lze vidět i na některých motocyklech Harley Davidson. Zjednodušeně řečeno tento design umožňuje dosáhnout motoru většího výkonu, aniž by bylo nutné zvětšovat kompresní poměry. To byl jeden z důvodů, proč Chrysler v padesátých letech minulého století tento motor vyvinul. Nebylo k dispozici vysokooktanové palivo, a tak hon za výkonem přinášel jiná řešení. Nově představený Hemi V8, ač stále používá osvědčené provedení hlav válců, je už veskrze moderním agregátem s dvěma zapalovacími svíčkami na válec a mnohem větší efektivitou.

Nový osmiválec má hliníkovou hlavu válců, rozvod OHV, zcela nový software a jeho válce svírají úhel 90 stupňů. Zatím nejsou k dispozici žádná oficiální čísla, ale zdroje blízké automobilce uvádějí, že motor v daném objemovém provedení dosáhne výkonu 257 kW při 5400 otáčkách za minutu a točivého momentu 508 N.m při 4100 otáčkách.

Přestože Chrysler 300C není žádný drobek - jeho hmotnost se bude pohybovat někde kolem hranice dvou tun -, stokilometrové rychlosti dosáhne ve velmi slušném čase sedmi vteřin. Sílu na zadní kola bude přenášet pětistupňová, přirozeně automatická, převodovka.

Bude také kombi
Na nedávném Frankfurtském autosalonu byl představen také model nazvaný 300C Touring, což je prodloužená verze s karoserií typu kombi. Vychází ze sedanu, s nímž také sdílí většinu techniky i stylistického ztvárnění až po C-sloupky. Zajímavostí je, že s kombíkem chce Chrysler zacílit především do Evropy. Velký vůz bude silným konkurentem ve třídě E, v níž až dvě pětiny prodejů zaujímají právě auta s dlouhou karoserií. Pro tuto verzi počítá výrobce také s pohonem všech kol.

Chrysler 300C půjde na americký trh v roce 2004 jako modelový rok 2005. Mateřský koncern Daimler dodává mimo dalších i komponenty pro výrobu podvozku a zavěšení, což znamená, že i jízdní vlastnosti by měly být jaksepatří na úrovni. Podle vyjádření výrobce by se produkční verze již neměla příliš lišit od konceptu na fotografiích, i když už nyní američané přiznávají jednu změnu: gigantická kola trochu zeštíhlí, budou "jen" osmnáctipalcová.
11.04.2008 15:01:51
kriz23
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one