www.v8.nolimit.cz
Stránky o sportovních amerických automobilech z 50-80 let.
V šedesátých letech vytvořil Ford čistokrevný závoďák, který měl jediný úkol. Ukázat Evropanům, že Amerika umí taky dělat auta. GT se jmenuje proto, že je to Grand Turismo, „40“ je jeho výška v palcích. GT40, legenda, která vzbuzuje úctu i v očích nejzarputilejších odpůrců americké konstruktérské školy. Záměr Američanům vyšel, o čemž svědčí čtvero vítězství ve čtyřiadvacetihodinovce Le Mans a další. Jako u každého GT, musely vedle závodních GT40 vzniknout silniční verze, k potěše motoristické obce, která po takových autech doslova prahne. Příklad? Což takhe Porsche GT-3? McLaren F1? Auta, která zrychlují tep všem nadšencům, a která si jen tak odskočila z okruhů do ulic, jak požadují podmínky k homologaci.

GT40 má nesmírně charismatický kabát, který jednak trochu připomíná Ferrari, jehož je rivalem a druhak je neuvěřitelně nadčasový. Pokud vám srdce začíná bušit až v krku v blažené předtuše, že slovo „Concept“ nebude v názvu tak úplně náhodně, tak je to pravda. Ford představil 6. ledna na mezinárodní výstavě v Detroitu nástupce GT40 - koncept GT40! Název a vzhled zůstal, vše ostatní je nové. Pokud nemáte staré GT40 v garáži, rýsuje se mlhavá možnost získat jeho následovníka. A pokud ho máte, bude moci dostat bratříčka.

Ford si od nové GT40 evidentně hodně slibuje a navazuje jím na řadu také reinkarnovaných vozů Thunderbird a Mustang. Oba modely byly legendami v minulosti a Fordovi by jistě ekonomicky v jeho nelehké situaci pomohlo, kdyby se historie opakovala. Možná jsem špatně informován, ale zatím se nadšenectví, které vzbuzuje třeba Mustang ’65, moc u jeho nástupce neopakuje. Nový Mustang není sice špatné auto, ale něco mu do toho starého chybí. Už teď si dovedu představit, jak se na mě Fordomilci sesypou, berte to tak, že jsem se třeba špatně koukal. Případné nabídky ke svezení nebo otestování rád využiji a pokud změním názor, rád to přiznám.

Podívejme se ale Fordům pod pokličku, jak by měl nový GT40 vypadat, pokud se bude vyrábět, čemuž docela věřím. ZDE se můžete podívat na video z odhalení konceptu, je to sice dlouhé a až na pár vteřin docela nudné, ale stojí to za to. Od prvního okamžiku nemůže být o identitě vozu pochyb, karoserie je moderní i retro zároveň a podle fotek možno říct, že je velmi sexy. Nový model je o stopu a půl delší a o čtyři palce vyšší, než původní. Přece jen, komfort cestování již nelze ani u těch neryzejších supersportů nechávat na odstavné koleji. Ale pozor, každá linka, každý detail je citlivou reinterpretací svého předchůdce. Dlouhý přední převis je reminiscencí na závodní vozy šedesátých let, ale světlomety s čirou optikou dodávají moderní kukuč.

V předním blatníku jsou umístěny osmnáctipalcové Goodyearky s bílými písmeny, jak určuje závodní tradice a od nich oko klouže přes do střechy hluboko zakrojené dveře, funkční přívod přívod chladného vzduchu k motoru, který je samozřejmě uprostřed, až k devatenáctipalcovým zadním kolům, za kterými je již k vidění pouze spojler tzv. „kachní ocas“.

Interiér překvapí ctěním svého předchůdce. Sedadla jsou sice ventilovaná, ale rozmístění přístrojů na palubce je totožné jako před lety, s velikým otáčkoměrem, který dominuje ve středu. Tohle se vám bude líbit, přestože GT40 má reprezentovat to nejlepší, co Ford umí, auto není přeplácané zbytečnosti, žádný tempomat, dokonce ani elektricky stahovaná okénka tu nenajdeme. Vše je podřízeno výkonu a rychlosti, co nejde s nimi, jde proti nim a musí z kola ven.

Za sedačkami se parádí naleštěný 5,4 litrový osmiválec opatřený turbodmychadlem a mezichladičem z produkce Fordu. Jestliže si myslíte, že z takového motoru se nemůže nevyklubat solidní výkon, hádáte správně. Motor má mít přes 500 koní a k sedmi stům Nm! To díky čtyřem ventilům na válec, kované klikovce a hliníkovým válcům plněným turbem. Zahoďte kalkulačku, tohle auto překonává nejvýkonnější staré GT40! Podle Fordů umí na rovince Mulsanne v Le Mans tenhle vůz dosáhnout 321 km/h. Na to má zase zásluhu turbo, schopnost motoru jít do vysokých otáček a to, že může volně dýchat díky speciálním kanálům. Mezi koly a motorem diplomaticky vyjednává šestistupňová RBT převodovka.

No jo, síly měly americká auta vždycky dost, ale zatáčet moc neumí, snad to nebude případ tohoto vozu, který je jako všechny Fordovy koncepty stavěn s ohledem na možnou výrobu. Šasi sestává z hliníkového prostorového rámu, všechna kola mají nezávislé zavěšení s nestejně dlouhými rameny a podélně montovanými jednotkami pružení a tlumení z důvodu nízkého profilu automobilu. Zní to slibně, jak to bude vypadat v praxi, na to si počkejme, snad se dočkáme. Brždění mají na starost čtyři ventilované a vrtané kotouče svérané šestipístkovými brzdiči Acon.

Nejhezčí pohled podle automobilky je prý se zvednutou zádí, kdy je vidět motor a zadní zavěšení, které dávají autu nejlepší doporučení pro výrobu. Nemohu s nimi souhlasit. Nejhezčí pohled na novou GT40 bude, až první sériové kusy opustí továrnu a začnou se prohánět světem. Dá vedení, že se tak stane, a to co nejdřív, tohle auto vypadá zatraceně slibně.
11.04.2008 15:11:06
kriz23
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one