www.v8.nolimit.cz
Stránky o sportovních amerických automobilech z 50-80 let.

Pontiac GTO

Obrázek “http://i.automarketamerica.com/img/carinfo/logo/pontiac.gif” nelze zobrazit, protože obsahuje chyby.

Bývá dnes nesnadné uvést legendu minulých let zpět do života. logo PontiacGM tento krok plánuje, a to návratem prvního "muscle car" Ameriky, Pontiacu GTO. Byl to atraktivní vůz v době před čtyřiceti lety, kdy benzín byl levný a nebyl problém najít opuštěnou silnici, na níž se mohl opravdu rozžhavit motor a pálit pneumatiky.

GTO bylo uvedeno v nervózní době, která vyvrcholila prezidentským atentátem. Chlapík, kterého 1964 Pontiac GTOnapadlo zasadit obrovský motor do středně velikého vozu říká, že nálada společnosti se v Pontiacu nijak neodrazila. "Nemyslím si, že bychom to vůbec zaznamenali" podotýká Bill Collins, pravá ruka konstruktéra Johna Z. DeLoreana. ! V šedesátých a počátkem sedmdesátých let vládla v Pontiaku dobrá nálada. Byli jsme všichni jako ten energií překypující mladý Američan, který touží po něčem, s čím by mohl závodit na křižovatkách, po něčem, co pojede rychleji než to soupeřovo. Jsme prostě parta odrostlých puberťáků" říká, aniž by použil minulého času.

1964 Pontiac GTOAle 28. března oslavil Collins sedmdesátku na poloostrově Leelanau Peninsula, kde netrpělivě očekává na dobré počasí pro jachting. Nyní vlastní GMC Jimmy se 100.000 mílemi na tachometru a určitě není ani příliš optimistický nebo nostalgický, mluví-li o plánech o GTO, spíše je opatrný. "Pokud to neudělají dobře, bude to pouze využití starého jména a vůz zapadne", řekl. "Ale oni potřebují něčím nahradit Aztec, který se vůbec neprodává."

Nikdo nezná spotřebu připravovaného GTO a nikoho ani příliš nezajímá. GM oznámil, že v roce 2004 vyrobí 20.000 exemplářů s přímo řazenou převodovkou a osmiválcovým motorem 5,7. To je velký motor. Explorer má 4,6 litrový agregát.

1964 Pontiac GTO1964 Pontiac GTOCollinsovi bylo 31, když jednu sobotu na zkušební dráze v Milfordu on a DeLorean s dalším chlapíkem postávali pod odstrojeným šasi nevýrazného pontiaku Tempest. Collins vzpomíná, že řekl něco jednoduchého, jako " víš, Johne, při zachování úchytů motoru by nám nemělo trvát víc než dvacet minut posadit tam (větší) 389 (motor)." Udělali tak a příští sobotu ho jeli projet a byli skutečně uchváceni. Během jednoho roku vyvolalo GTO tolik nadšení, že Ronny and the Daytonas natočili píseň "Little GTO": C'mon and turn it on, wind it up, blow it out, GTO.

Také oblíbená obuvnická firma Thom McAn, spolupracující s Pontiacem, uvedla na trh "první americké vysoce výkonné boty", pojmenované jak jinak, než GTO. V černé zdrsněné kůži s tečkovanou špičkou, nabízely příliš mladých chlapcům a příliš chudým chlapům, než aby si mohli skutečné GTO pořídit, šanci procházet se po okolí ve vlastních GTO.

1964 Pontiac GTODobová reklama nazývala vůz tygrem, především pro jeho výkon a pneumatiky s červenými boky, vyzývajíce ostatní vozy "co se děje, kočky?".
V roce 1974 se model GTO dostal, dle Collinse, do potíží. Nestačil své konkurenci. Byl to právě Collins, kdo při schůzce vedení navrhl ukončení výroby GTO. Všichni souhlasili a tím to skončilo.
Pontiac GTO
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one